مجله‌ی روان‌شناسي ورزش، تمرین و عملکرد (SEPP)

بخش روان‌شناسي ورزش و تمرین انجمن روان‌شناسي آمریکا (بخش ۴۷، APA) از سال ۲۰۱۱ اقدام به چاپ مجله‌ی روان‌شناسي ورزش، تمرین و عملکرد (Sport, Exercise, and Performance Psychology) کرده است. این مجله‌ چهار شماره در سال و هر شماره معمولاً ۵ الی۶ مقاله را به چاپ می‌رساند.

این مجله‌ علاقه‌مند به چاپ مقالات با موضوعاتی همچون کاربرد اصول روانشناختی برای تسهیل اوج عملکرد ورزشی، افزایش مشارکت فعالیت بدنی و دستیابی به عملکرد مطلوب است. میتوان گفت تا به امروز اغلب مقالات منتشر شده در این نشریه شامل مطالعات تجربی، مطالعات همبستگی، مطالعات ارزیابی و تحقیق کیفی می‌باشند. علاوه بر این مقالات تاریخی، بررسی نقادانه، مطالعات موردی، گزارش مختصر، ارزیابی انتقادی از سیاست ها و رویکردها در روان‌شناسي ورزش و تمرین برای انتشار در نظر گرفته شده است. در نهایت می‌توان گفت، نشریه روان‌شناسي ورزش، تمرین و عملکرد بر تحقیقات مبتکرانه و موثر علمی بالقوه که درک ما از رفتار انسان در ورزش، تمرین و عملکرد بهبود می بخشد تأکید دارد.

این مجله سه بخش دارد:

۱- روان‌شناسي ورزش: مقالاتی که به ارتباطات بین روان‌شناسي با عملکرد ورزشی، از جمله جنبه های روانی از عملکرد ورزشی بهینه، مراقبت روانی و تندرستی ورزشکاران، مربیان و سازمان های ورزشی و هچنین ارتباطات بین عملکرد بدنی با روانی می‌پردازند در این بخش به چاپ می‌رسد.

۲- روان‌شناسي تمرین: به چاپ تحقیقاتی که در مورد تجارب و نتایج رفتاری، شناختی اجتماعی و زیست شناختی افراد در نتیجه شرکت در فعالیت بدنی با تمرکز بر به کارگیری و حفظ فعالیت بدنی و اثرات آن بر سلامت روان است، می‌پردازد.

۳- روان‌شناسي عملکرد: این بخش به چاپ تحقیقات روان‌شناسي عمکرد انسان تمرکز دارد. چاپ تحقیقاتی که به عملکرد ذهنی افراد حرفه‌ای همچون ورزشکاران، مربیان، آتش نشانان، نیروهای نظامی و …  مرتبط است و همچنین به محیط اطراف این افراد که در آن کار تیمی و انگیزه را برای عملکرد بهتر فراهم می کند.

این نشریه در پایگاه‌های EMBASE، Emcare، Journals@Ovid، PsycINFO، SCOPUS و SportDISCUS نمایه می‌شود.

مقاله‌ی (( the relationship between ethical and abusive coaching behaviors and student-athlete well-being)) بعنوان مقاله برتر این نشریه در سال ۲۰۱۵ انتخاب شد (با کلیک کردن روی عنوان مقاله می‌توانید آن را دانلود کنید).

برای ورود به وب سایت مجله‌ی روان‌شناسي ورزش، تمرین و عملکرد (Sport, Exercise, and Performance Psychology) کلیک کنید.

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*